Spektakularne dziewczyny

16 października 2021
 

Konferencja 
o dziewczynach 
i kobietach 
w spektrum autyzmu

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

Organizatorki

 

O konferencji

To pierwsza konferencja o dziewczynach i kobietach w spektrum autyzmu w Polsce. Mimo że temat jest w coraz większym stopniu zauważany i coraz częściej pojawia się w dyskusjach i mediach, nie doczekał się do tej pory tematycznej konferencji. Naszymi prelegentkami są przede wszystkim same zainteresowane, czyli kobiety w spektrum autyzmu. Zaprosiłyśmy również praktyczki: psycholożki i pedagożki oraz matki autystycznych dziewczyn. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie da impuls do kolejnych badań naukowych w tym obszarze oraz do opracowania skutecznych narzędzi wsparcia skierowanych do dziewczyn i kobiet w spektrum autyzmu.

Prelegentki

 

Autystyczna trenerka, mentorka i prelegentka na webinarach i konferencjach. Od 2020 roku prowadzi firmę Hendrickx Associates, w której wspiera autystyczne osoby w budowaniu samoświadomości, identyfikowaniu ich celów i w podejmowaniu małych, wykonalnych kroków w kierunku ich realizacji. W wieku 16 lat otrzymała diagnozę dysleksji, a w 2018 roku diagnozę spektrum autyzmu. W swoich wystąpieniach przedstawia osobiste podejście do spektrum autyzmu. Obecnie studiuje podyplomowo autyzm i zespół Aspergera.

Jess Hendrickx

Rola autodiagnozy u kobiet w spektrum autyzmu

Założycielka AUTYZM-Startup! – miejsca diagnozy i terapii dzieci, młodzieży i dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Pedagożka specjalna, logopedka, terapeutka AAC. Od 16 lat diagnozuje i prowadzi terapię dzieci, młodzieży i dorosłych osób z ASD. W latach 2004–2020 pracowała w Fundacji SYNAPSIS, od 2005 r. współtworzyła zespół diagnozujący dorosłych, przez 7 lat była kierownikiem zespołu terapeutycznego w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej „Pracownia SYNAPSIS” w Wilczej Górze. Szkoli i superwizuje zespoły terapeutyczne w zakresie organizacji pracy i komunikacji osób z ASD. Od 2004 r. związana ze Stowarzyszeniem „Mówić bez Słów – ISAAC Polska” pracującym na rzecz propagowania potrzeb osób niemówiących i metod AAC, przez 5 lat pracowała w jego zarządzie. Pomysłodawczyni innowacji społecznych „Rodzina z autyzmem ma wolny czas” i www.as-app.pl – portalu dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.

Angelika Łasocha

Wyzwania w diagnozowaniu dziewcząt i kobiet

Psycholożka, w trakcie czteroletniego szkolenia z psychoterapii systemowej. Wspiera rozwój dzieci i młodzieży przez sztukę, kreatywność i dialog. W Fundacji Dziewczyny w Spektrum prowadzi grupę samopomocową dla kobiet w spektrum autyzmu, jest też współadminką grupy dla kobiet w spektrum na Facebooku.

Katarzyna Borowiec-Mańkowska

Dziewczęcy profil spektrum autyzmu. Przegląd badań i nie tylko

Paulina Zawadzka – pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, absolwentka pedagogiki specjalnej i pedagogiki wczesnoszkolnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej oraz kierunku „Od badań mózgu do praktyki psychologicznej” w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej; założycielka i prezeska Fundacji Artonomia, współzałożycielka i współautorka bloga Autonomia – Blog o autyzmie; autorka publikacji, prowadząca grupy nastolatków, dorosłych, kobiet w spektrum autyzmu, trenerka szkoleń, uczestniczka kursu konsultanta pozytywnej psychoterapii w LCPP. Doświadczenie zdobywała podczas pracy z dziećmi i dorosłymi z autyzmem w ośrodkach terapii, środowisku domowym, przedszkolu i szkole, w organizacjach zajmujących się terapią i wsparciem osób w spektrum autyzmu w Polsce, Wielkiej Brytanii, Grecji, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej. Była prelegentką na konferencjach oraz prowadziła warsztaty dot. rozwoju dziecka i autyzmu w Polsce oraz Ameryce Północnej i Środkowej

Paulina Zawadzka

Sens sensoryki, czyli jak zadbać o swoje potrzeby sensoryczne w domu i w szkole

Z wykształcenia ekonom, zawodowo biznesmenka, przez kilkanaście lat mieszkająca poza granicami kraju, gdzie jako nurek i podróżnik organizowała i prowadziła wyprawy nurkowo-globtroterskie na całym świecie. Przez kilka lat prowadziła przedszkole integracyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu. Obecnie Trener Umiejętności Społecznych i studentka psychologii. Prywatnie mama trójki dzieci: dorosłego Karola oraz 13-letniego Filipa i 14-letniej Julki, które są osobami autystycznymi.

Magdalena Szymańska

Dojrzewanie w spektrum autyzmu

Psycholog, psychoterapeutka, entuzjastka neuroróżnorodności. Pracuje w Ośrodku Effatha w Krakowie, w Fundacji Dziewczyny w Spektrum prowadzi grupę rozwojową dla nastoletnich dziewczyn w spektrum autyzmu.

Agnieszka Żurek

Nastoletnie dziewczyny w spektrum autyzmu. Jak wzmacniać ich potencjał i rozumieć ich potrzeby?

 

 

W swoich filmach Ida i Sabina dzielą się aktualną wiedzą na temat spektrum autyzmu i opowiadają o własnych autystycznych doświadczeniach. Każda z nich wnosi do projektu inną energię i umiejętności, ale łączą je marzenia o społeczeństwie, w którym osoby autystyczne będą mogły czuć się swobodnie, nieograniczane przez brak zrozumienia czy krzywdzące stereotypy.

Neuroatypowe

Samorzecznictwo drogą do akceptacji

Neuroróżnorodna samorzeczniczka. Bada, pisze, projektuje. Była doktorantką antropologii, nadal zafascynowana jest nowym rodzajem doświadczeń, jakie mają ludzie z technologią oraz metodami kokreacji. Szczególnie zainteresowana dostępnością i funkcjonalnością produktów cyfrowych w życiu neuroróżnorodnych kobiet. Człowiek orkiestra – łączy wrażliwość świata kultury z empatią świata projektantów oraz efektywnością branży mediowej.

Matylda Małecka

Narzędzia cyfrowe dla kobiet neuroróżnorodnych

Natalia Fiedorczuk – psychopedagożka, pisarka, kompozytorka. Autorka trzech powieści, w tym nagrodzonego Paszportem Polityki debiutu prozatorskiego „Jak pokochać centra handlowe” (wyd. Wielka Litera, 2016). Na co dzień mama dwójki, partnerka i nauczycielka sztuk wizualnych. Jej pasją jest psychologia twórczości, neuronauka i psychoterapia. Osoba w spektrum autyzmu i z ADHD.

Natalia Fiedorczuk

Rola pasji w życiu kobiet w spektrum autyzmu

Edukatorka antydyskryminacyjna i aktywistka, od ponad 20 lat związana z równościowymi organizacjami pozarządowymi. W latach 2007–2019 pracowała w Fundacji Przestrzeń Kobiet, była członkinią-założycielką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Laureatka Nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską. Samorzeczniczka w spektrum autyzmu, działająca na rzecz autystycznych kobiet i osób LGBTQA+. Założycielka Fundacji Dziewczyny w Spektrum, autorka bloga „Dziewczyna w spektrum”. Prowadzi autorskie warsztaty i webinary o specyfice spektrum autyzmu u kobiet. Publikowała między innymi w „Krytyce Politycznej”, „Miesięczniku Znak” i „Terapii Specjalnej”. Współautorka książki Osoby ze spektrum autyzmu w biegu życia (UMCS, 2020), autorka książki Dziewczyna w spektrum, która ukaże się w Białej Plamie. 

Ewa Furgał

Sytuacja autystycznych kobiet. Perspektywa intersekcjonalna

Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 roku. Autorka książek „Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera” oraz „Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej”.

Joanna Ławicka

Przemoc wobec kobiet w spektrum autyzmu

Z zawodu psycholożka (w trakcie szkolenia na konsultantkę psychoterapii pozytywnej), z diagnozy osoba w spektrum autyzmu (wg starej klasyfikacji – z ZA) oraz z ADHD. Prowadzi konsultacje dla dorosłych w spektrum autyzmu / z ADHD w zakresie wsparcia, wstępnego rozpoznania spektrum autyzmu/ADHD oraz psychoedukacji. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim – specjalizację Wspieranie rozwoju osobowości, w związku z którą prowadziła warsztaty umiejętności miękkich. Aktualnie zdobyte kwalifikacje stosuje, wspierając inne osoby neuroatypowe poprzez prowadzenie strony edukacyjnej/mini bloga na Facebooku – Psycholog na spektrum, robiąc szkolenia oraz udzielając konsultacji psychologicznych osobom w spektrum autyzmu/z ADHD, podejrzewającym u siebie spektrum autyzmu/ADHD oraz ich rodzinom. 

Anita Wojtkiewicz

Wpływ maskowania na zdrowie psychiczne

Program konferencji

16.10.2021, Zoom

9:00 – 9:15
Otwarcie konferencji

Ewa Furgał, Fundacja Dziewczyny w Spektrum

Paulina Zawadzka, Fundacja Artonomia

9:15 – 9:45
I MODUŁ
Diagnoza

Jess Hendrickx: Rola autodiagnozy u kobiet w spektrum autyzmu

Angelika Łasocha: Wyzwania w diagnozowaniu dziewcząt i kobiet

Katarzyna Borowiec-Mańkowska: Dziewczęcy profil spektrum autyzmu. Przegląd badań i nie tylko

11:00-12:30
II MODUŁ
Dziewczynki i nastolatki w spektrum autyzmu

Paulina Zawadzka: Sens sensoryki, czyli jak zadbać o swoje potrzeby sensoryczne w domu i w szkole

Magdalena Szymańska: Dojrzewanie w spektrum autyzmu

Agnieszka Żurek: Nastoletnie dziewczyny w spektrum autyzmu. Jak wzmacniać ich potencjał i rozumieć ich potrzeby?

12:30-13:30
Przerwa
13:30-15:00
III MODUŁ
Wsparcie i akceptacja – dziś i jutro

Neuroatypowe: Samorzecznictwo drogą do akceptacji

Matylda Małecka: Narzędzia cyfrowe dla kobiet neuroróżnorodnych

Natalia Fiedorczuk: Rola pasji w życiu kobiet w spektrum autyzmu

15:15-16:45
IV MODUŁ
Sytuacja społeczna kobiet w spektrum autyzmu

Ewa Furgał: Sytuacja autystycznych kobiet. Perspektywa intersekcjonalna

Joanna Ławicka: Przemoc wobec kobiet w spektrum autyzmu

Anita Wojtkiewicz: Wpływ maskowania na zdrowie psychiczne

16:45-17:00
Zakończenie konferencji 

Konferencja odbędzie się 16 października 2021 na platformie Zoom. Udział jest BEZPŁATNY, wymaga jednak rejestracji przez formularz zgłoszeniowy:

Partnerzy

 

 

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Pasjonatki – wsparcie dla kobiet w spektrum autyzmu”. Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Made with by Katja Terelak
grafika: Marianna Wybieralska